image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Park tmavej oblohy Veľká Fatra vyhlásený

 Je skvelé, ak sa významné udalosti vyhlasujú pri nejakej vhodnej príležitosti. Keďže Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo rok 2015 za Medzinárodný rok svetla, ktorý má jednu zo svojich dôležitých súčastí aj ochranu hviezdneho neba, bola to príležitosť aj pre nás. Na vyhlásení Parku tmavej oblohy Veľká Fatra sme začali v spolupráci s reklamnou agentúrou BB EXPO pracovať už pred niekoľkými mesiacmi. Tentokrát iniciátorom neboli hvezdári, ale Ing. Kováč, teda ktosi z prostredia o ktorom sme si mysleli, že o zachovanie nočnej oblohy veľký záujem nemajú. Nuž, mýlili sme sa...

 

Aj keď jeden z našich priateľov astronómov, ešte pri príprave nášho prvého Parku tmavej oblohy Poloniny, povedal, že vyhlásiť „to není žádný problém“, nie je to celkom tak. Našli sa však ochotní nadšenci, vďaka ktorým sa všetko nakoniec podarilo. A podarilo veru dobre. Aby sme však „nekupovali mačku vo vreci“, kvalitu oblohy sme preverili a výsledkami boli milo prekvapení. SQM dávalo pri viacerých výjazdoch v priemere skvelých takmer 21,6 mag/arcsec2 (Bortleho stupnica 3) Postupne sa všetko kryštalizovalo, dostávalo konkrétnejšiu podobu a tak 12. júna 2015 nastal dlho očakávaný deň D.

Dopoludnia bola na Radnici v Banskej Bystrici tlačová beseda, ktorá bola venovaná nielen pripravovanému vyhláseniu, ale aj Festivalu svetlo a tieň v umení a vede, ktorý bude 11. – 13. decembra v Banskej Bystrici.

Koordinácia príchodu hvezdárskej časti bola skvelá a tak popoludní sme sa vybrali lesnou cestou do nadmorskej výšky 1 300 m, kde je Horský hotel Kráľova studňa. Už cestou nás vítali tabule s logom „nášho parku“, uchvacovali nádherné výhľady. Príprava posterov a materiálov dlho netrvala, všetko bolo pripravené, premyslené. Náš hostiteľ, Ing. Kováč, vytvoril v Kráľovskom salóniku príjemnú, uvoľnenú atmosféru, pri okne bol na montáži astronomický ďalekohľad... Hostia, vyhlasovatelia aj podporovatelia si rozumeli a zistili, že „astronomické korene“ majú aj tí, o ktorých sme to ani netušili.

V hoteli bolo aj výročné stretnutie členov Rotary klubu a tak všetkých potešili aj sladké symboly „Vítame vás vo hviezdnom rotariánskom roku“.

Prítomných astronómov predstavil ako hostiteľ Ing. Kováč a moderovania sa ujal P. Rapavý. Úvodnú prednášku mal P. Suchan, ktorý šarmom jemu vlastným, navodil uvoľnenú atmosféru, poukázal na dôležitosť chrániť tmu a význam takýchto oblastí. T. Dobrovodský ukázal, ako sa meria jas nočnej oblohy a ako je na tom dobre Kráľova studňa. Aby prekvapení nebolo málo, vyhlasovatelia svoje podpisy písali „kozmickým perom“. Perom, ktoré bolo skutočne vo vesmíre na ISS a P. Suchanovi ho venoval astronaut A. Feustel.

Vyhlasovateľmi Parku tmavej oblohy Veľká Fatra sú Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (gen. riaditeľ Ing. M. Boroš), BB EXPO - Horský hotel Kráľova studňa (Ing. D. Kováč), Mesto Banská Bystrica (primátor MUDr. J. Nosko), Slovenský zväz astronómov (predseda Mgr. T. Dobrovodský) a obec Dolný Harmanec (starostka A. Necpalová). Podporovateľmi Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, Správa Národného parku Veľká Fatra, Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV, Mestské lesy Banská Bystrica, no a samozrejme aj bystrickí hvezdári (KHaP MH), ktorých zastupoval S. Kaniansky.

Medzi viacerými darčekmi pre vyhlasovateľov boli aj meteority ako poslovia z vesmíru, ktorý je práve z nášho nového parku tak dobre pozorovateľný. Nuž a záverom oficiálnej časti len veľký potlesk a cinkanie šampanským.

Byť v „tmavom parku“ a nepozorovať by bolo nelogické a tak už od súmraku boli ďalekohľady v plnej prevádzke. Ak keď počasie nebolo ideálne, účastníci si užívali nielen brilantnú Venušu, Jupiter a Saturn, ale aj niekoľko objektov vzdialeného vesmíru. Záujem bol veľký, množstvo otázok, rozhovorov pre médiá, požičiavanie „Feustelovho pera“, fotografovanie. Bol to pekný večer.

Ak keď sa ešte pred niekoľkými mesiacmi zdalo, že termín vyhlásenia je šibeničný, všetko sa nakoniec stihlo. Za astronómov musím poďakovať Stanleymu (S. Kaniansky), Begimu (P. Begeni) a Tomášovi Dobrovodskému.

P. Rapavý

Ďalšie informácie: http://www.fatranskatma.sk, Tlačová správa

TV Hronka, RTVS od 39:31 min.

 

Už v polceste na Kráľovu studňu sme si museli urobiť fotografiu pod logom (P. Rapavý, P. Begeni, P.Suchan)

 

V Kráľovskom salóniku (J. Nosko, P. Suchan, P. Begeni, M. Vidovenec, S. Kaniansky) s ústretovou rukou hostiteľa

 

Tma - samozremosť? Na konci prednášky už boli všetci na "našej vlne" :-)

Štyria zástupcovia vyhlasovateľov (Ing. Boroš, Ing. Kováč, MUDr. Nosko, Mgr. Dobrovodský)

 

Pozorovanie začalo planétami už za súmraku

 

Takouto milou čokoládkou potešila novozvolená predsedníčka klubu všetkých prítomných :-)

 

foto: S. Kaniansky (4), P. Rapavý (1)

 

 

 

металлокерамические коронки фоторафтинг кривой рогсправка в бассейн детская
Joomla templates by a4joomla