image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Nový ďalekohľad pod kupolou v Senci

V stredu 17. septembra 2014 vo večerných hodinách prebehla milá udalosť spojená s astronómiou v západoslovenskom mestečku Senec. Na tunajšej škole Alberta Molnára Szencziho s vyučovacím jazykom maďarským oživilo pred niekoľkými rokmi astronomické dianie v nevyužívanej pozorovateľni združenie SOLAR. Jeho členovia v dobrej spolupráci so školou a mestom Senec popularizujú astronómiu, rozvíjajú astronomické vzdelávanie detí a mládeže a vykonávajú astronomické pozorovania.

Novým prírastkom v seneckej pozorovateľni je zbrusu nový 40 centimetrový ďalekohľad, ktorý za prítomnosti zástupcov mesta, Slovenskej ústrednej hvezdárne, Slovenského zväzu astronómov, astronomickej obce na Slovensku a médií v stredu slávnostne uviedli do prevádzky. Nový ďalekohľad má názov VLST (Very Large Senec Telescope), konštrukciu Nasmyth a ohniskovú vzdialenosť 700 cm. Vykonávať bude odborné astronomické pozorovania a pochopiteľne nájde využitie aj v pozorovaniach určených pre školopovinné deti a širokú laickú verejnosť.

Pri práci s novým ďalekohľadom prajeme naším kolegom zo Senca často otvorenú pozorovaciu kupolu, jasnú a tmavú oblohu a veľa nadšených párov očí návštevníkov hvezdárne.

Budova Základnej školy Alberta Molnára Szencziho s pozorovacou kupolou

 

VLST - Very Large Senec Telescope

 

 VLST v pozorovacej kupole obklopený zvedavými návštevníkmi

Фильчаков прокуратура харьковтепловые завесы ремонтлучшие опционы
Joomla templates by a4joomla