image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Meranie svetelného znečistenia v rámci kampane Globe at Night pokračuje

Medzinárodný projekt Globe at Night, ktorý je zameraný na svetelné znečistenie bude v tomto roku pokračovať ešte počas štyroch pozorovacích termínov, prvý z nich začne už 15. septembra.

Cieľom projektu je zvýšiť povedomie verejnosti o vplyve svetelného znečistenia a je jedným z najúspešnejších projektov svojho druhu vôbec. Odoslané pozorovania sú cenné pri skúmaní svetelného znečistenia na našej planéte.

 

Projekt Globe at Night je otvorený pre každého, pretože zapojenie sa je skutočne jednoduché. Všetko, čo je potrebné urobiť je po západe Slnka, keď je už dostatočná tma, nájsť na oblohe vytipované súhvezdia a porovnať skutočnú oblohu s mapkami simulujúcimi rôznu úroveň svetelného znečistenia. Pozorovatelia s inteligentnými telefónmi so systémami Android a iOS si môžu pomôcť aplikáciami Loss of the Night (dostupná na Google Play) alebo Dark Sky Meter (dostupná na iTunes).

Slovensko sa do deviateho ročníka pozorovacieho projektu aktívne zapája, slovenský preklad webovej aplikácie na odosielanie pozorovaní je dokonca piaty najpoužívanejší na svete. Kým začne ďalšia časť kampane, do ktorej sa môžete zapojiť aj Vy, môžete si prezrieť zaujímavé štatistiky z doterajších ôsmich mesiacov v infografike: http://www.globeatnight.org/infographic.php.

Viac informácií nájdete na oficiálnej slovenskej webovej stránke projektu: http://globeatnight.svetelneznecistenie.sk/.

Jaroslav Merc

odborný garant a koordinátor projektu Globe at Night na Slovensku

леново руpayperprofits кидаловоАлександр Фильчаков Васильевич
Joomla templates by a4joomla