image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

150 rokov vedy v Hurbanove

Z pohľadu prírodných vied má Hurbanovo niekoľko slovenských, európskych, ba aj svetových naj. Je najstarším slovenským vedeckým pracoviskom s pravidelnými vedeckými pozorovaniami. Založil ho uhorský šľachtic, vynikajúci odborník a všestranný vzdelanec Dr. Mikuláš Thege Konkoly (1842 – 1916).

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Polotieňové zatmenie Mesiaca 10. 1. 2020

Polotieňové zatmenie Mesiaca 10. 1. 2020 bolo prvým zo štyroch polotieňových zatmení v tomto roku (10. 1., 5. 6., 5. 7., 30. 11.). Ostatné dva od nás neuvidíme, a práve toto januárové bolo najvýraznejšie. Mesiac sa ponoril do zemského tieňa až na 0,9 svojho priemeru a tak stmavnutie jeho južnej časti bolo pomerne výrazné.

Viac...

2 % pre astronómiu v roku 2020

Astronómia prináša ľudstvu cenné vedecké informácie a poznatky o objektoch a javoch vo vesmíre, čím nám ich takpovediac približuje až na dosah.

Slovenský zväz astronómov (SZA), organizácia združujúca astronómov na Slovensku, organizuje, alebo sa podieľa na organizovaní odborných seminárov a prednášok o vesmírnych telesách a javoch na oblohe a vesmíre, odborných pozorovaní a pozorovaní oblohy pre širokú verejnosť. Popularizácia astronómie na Slovensku patrí medzi najdôležitejšie poslania SZA a to ako na verejnosti, tak aj medzi našou mládežou na školách – každý rok prebiehajú súťaže na rôznych stupňoch odbornosti, výstavy, prednášky, exkurzie a ďalšie podujatia. K najvýznamnejším podujatiam, organizovaným na Slovensku, patria každoročné Dni hvezdární a planetárií, astrofotosúťaž Svieťme si na cestu...nie na hviezdy, pozorovania oblohy a meteorických rojov pre verejnosť vo hvezdárňach a iné.

Viac...

Ďalší asteroid (aj) pre Rimavskú Sobotu

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote bola organizačne založená 1. 9. 1975 a jej budova (prvá účelová budova hvezdárne na Slovensku) slávnostne otvorená 4. 10. 1977. Od roku 1994 je tu aj sídlo SZA. Ako uznanie práce ľudí, ktorí tu pracovali alebo pracujú boli v súvislosti s Rimavskou Sobotou pomenované už 4 asteroidy.

Viac...

Svieťme si na cestu...nie na hviezdy 2019 (vyhodnotenie 9. ročníka fotosúťaže)

Problematika svetelného znečistenia a správneho svietenia sa aj u nás už pomaličky udomácňuje, viaceré mestá či obce realizovali rekonštrukcie verejného osvetlenia správne. Propagovať túto problematiku je jedným z cieľov netradičnej fotosúťaže Svieťme si na cestu...nie na hviezdy.

Viac...

Joomla templates by a4joomla