image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Za Ing. Mariánom Mičúchom

28. júna 2020 ukončil svoju pozemskú púť Ing. Marián Mičúch, milovník astronómie a vedúca osobnosť astronomického hnutia na Považí. Opustil nás skvelý a múdry človek, ktorý zasial semienko lásky k hviezdam mnohým.

Viac...

Kolofota 2020

Toto tradičné stretnutie je každoročne organizované okolo jarnej rovnodennosti a jedným zo spoluorganizátorov je aj SZA. Tohto roku však plánovaný ostatný marcový víkend bol v dôvodu karanténnych opatrení organizátormi zrušený. Jednou z prvých možností po čiastočnom uvoľňovaní prísnych opatrení bolo obdobie krátko pred júnovým novom Mesiaca 18. – 20. 6. 2020. Toto obdobie však nie je najpriaznivejšie pre astronomické fotografiu a tak bol prispôsobený aj odborný program. Kolofota 2020 dostala podnázov „Quo vadis, astronómia na Slovensku?“

Viac...

Konferencia Bezovec 2020

Tradičné konferencie na Bezovci, zamerané predovšetkým na stelárnu astronómiu, už majú svoju históriu a trvalé miesto medzí významnými podujatiami nielen u nás. Tohto roku sa uskutoční už 52. ročník „Bezovec 2020“, no miesto sa zmenilo a účastníkov privíta Hlohovec – mesto ruží. Hlavnými organizátormi sú Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci a Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV  spolupráci s Univerzitou P. J. Šafárika v KošiciachSlovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove.

Viac...

2 % pre astronómiu v roku 2020

Astronómia prináša ľudstvu cenné vedecké informácie a poznatky o objektoch a javoch vo vesmíre, čím nám ich takpovediac približuje až na dosah.

Slovenský zväz astronómov (SZA), organizácia združujúca astronómov na Slovensku, organizuje, alebo sa podieľa na organizovaní odborných seminárov a prednášok o vesmírnych telesách a javoch na oblohe a vesmíre, odborných pozorovaní a pozorovaní oblohy pre širokú verejnosť.

Viac...

Slovenka roka 2020 – hlasujte

Týždenník Slovenka v spolupráci s RTVS a Slovenským národným divadlom už po dvanástykrát vyhlasujú anketu SLOVENKA ROKA 2020 (Dámy výnimočné a úspešné vo svojom povolaní), nad ktorou prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Pre astronomickú obec je zvlášť potešujúce, že v kategórii Médiá a komunikácia bola nominovaná aj naša kolegyňa Mgr. Mária Gallová.

Viac...

Polotieňové zatmenie Mesiaca 5. júna 2020

Po čase nám obloha opäť ponúkne zaujímavú hru svetla a tieňa v podobe polotieňového zatmenia Mesiaca. Bude už v poradí druhé tento rok a odohrá sa v piatok 5. júna 2020 vo večerných hodinách. Viac k priebehu úkazu vám napovie nasledovná grafika.

Viac...

Joomla templates by a4joomla