image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Slovenská exoplanéta - na návrhy je už len týždeň!

Jasné letné večery, ktoré teraz neruší svit Mesiaca sú priam stvorené na pozorovanie nočnej oblohy. Nad juhozápadom pozornosť upúta jasný Jupiter a východnejšie o niečo slabší Saturn. Vysoko nad obzorom je striebristá Mliečna cesta a takmer v nadhlavníku jasná hviezda Vega zo súhvezdia Lýra. Len niekoľko stupňov od nej je však aj hviezda HAT-P-5, ktorá na svoje pomenovanie ešte len čaká. A bude to pomenovanie súvisiace so Slovenskom!

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Perzeidy na kolonickom nebi

Členovia MO SZA v Humennom sa už tradične každý rok stretávajú na niekoľkodňovom astrokempe „Perzeidy“. Aj tentokrát našu expedíciu podporil SZA v rámci jeho dotačného programu, ďakujeme.

Hoci tento rok pozorovaniam najznámejšieho meteorického roja nepriala fáza Mesiaca, na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa od 7. do 13. augusta 2019 zišlo celkom 15 odhodlaných pozorovateľov.

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Zatmenie Mesiaca aj Perzeidy

Stalo sa už tradíciou, že pri významnejších astronomických úkazoch organizuje MO v Spišskej Novej Vsi pozorovanie aj pre verejnosť. Inak tomu nebolo ani pri čiastočnom zatmení Mesiaca 16./17. 7. 2019. Všetko sme dokonale pripravili, no počasie bolo proti. Ťažké mraky sa prevaľovali oblohou a netrpezlivci čakali aspoň na kúsok jasnej oblohy. Nuž a tak ma zaujímalo, ako sú na tom s počasím v Rimavskej Sobote. Samozrejme, mali jasno. Pomerne krátko po telefonáte sa však začalo vyjasnievať a tak si desiatky záujemcov mohli vychutnať ako sa Mesiac ponáral do zemského tieňa.

Viac...

V Žiari nad Hronom prebehlo sústredenie pred IOAA 2019

V dňoch 29. – 31. júla 2019 sa v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom uskutočnilo tradičné sústredenie našich reprezentantov krátko pred odchodom na Medzinárodnú olympiádu astronómie a astrofyziky (IOAA 2019).

 

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Júlové podujatia v Sobotišti

Letné prázdniny sú obdobím, kedy aj v  MO SZA v Sobotišti vykonávame najväčšie množstvo aktivít, výnimkou nebol ani pomaly sa končiaci júl.

 

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Rimavská Sobota – výročná schôdza

U nás býva zvykom, že naše stretnutia v rámci výročnej členskej schôdze  sa konajú koncom júna, alebo v prvej polovici júla cez víkend, vyhovujúci najväčšiemu počtu členov. Tentoraz to bolo 6. – 7. júla. Väčšina našich členov nie je z Rimavskej Soboty, či okolia, preto sa vidíme len raz ročne,  s niektorými ani toľko.

Viac...

Joomla templates by a4joomla