image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Objavte Poloniny

Pre všetkých milovníkov a obdivovateľov prírody, histórie, netradičnej gastronómie, cykloturistiky a samozrejme aj hviezdnej oblohy sme pripravili na 21. – 23. augusta 2020 mimoriadny zážitkový víkend v Poloninách. Záujemci si môžu vybrať z 22 zážitkov, ktoré budú v Uličskej doline od Stakčína až po Novú Sedlicu.

Viac...

Za RNDr. Jozefom Tremkom, CSc.

Vo veku nedožitých 90-tych narodenín nás opustil nestor slovenskej stelárnej astronómie a čestný člen SAS pri SAV RNDr. Jozef Tremko, CSc.

(* 23. 9. 1930 – 27. 7. 2020).

Viac...

Kométa C/2020 F3 (NEOWISE) - vyhľadávacie mapky

Počas týchto letných nocí je možné nad severným obzorom aj voľným okom pozorovať kométu C/2020 F3 (NEOWISE). Kométa je od 10. 7. cirkumpolárna, teda nad obzorom počas celej noci. Prinášame vám preto prehľadnú mapku oblohy s jej vyznačenou polohou z dielne známeho popularizátora a pozorovateľa Petra Horálka. 

Viac...

Bezovec 2020

Tradičné konferencie na Bezovci, zamerané predovšetkým na stelárnu astronómiu, už majú svoju históriu a trvalé miesto medzí významnými podujatiami nielen u nás. Tohto roku sa uskutoční už 52. ročník „Bezovec 2020“, no miesto sa zmenilo a účastníkov privíta Hlohovec – mesto ruží. Hlavnými organizátormi sú Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci a Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV spolupráci s Univerzitou P. J. Šafárika v Košiciach a Slovenskou ústrednou hvezdárňou v Hurbanove.

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: fotogaléria kométy C/2020 F3 (NEOWISE)

„Kométy sú ako mačky, majú chvost a robia si čo chcú“ , táto už notoricky známa veta známeho pozorovateľa komét Davida Levyho, sa týka aj prekvapenia posledných dní, jasnej kométy C/2020 F3 (NEOWISE). Kométa bola objavená už 27. marca 2020 prístrojom Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE) vypusteným NASA  v roku 2009. Primárnym cieľom tohoto infračerveného ďalekohľadu obiehajúceho Zem na polárnej dráhe vo výške 530 km nad Zemou mali byť blízkozemné asteroidy a rádiometrické určovanie priemerov a albeda prevažne už známych asteroidov.

Viac...

Za Ing. Mariánom Mičúchom

28. júna 2020 ukončil svoju pozemskú púť Ing. Marián Mičúch, milovník astronómie a vedúca osobnosť astronomického hnutia na Považí. Opustil nás skvelý a múdry človek, ktorý zasial semienko lásky k hviezdam mnohým.

 

Viac...

Joomla templates by a4joomla