image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO: Pocta Maximiliánovi Hellovi

15. mája 2020 si členovia MO SZA v Žiari nad Hronom spolu so svojou materskou hvezdárňou pripomínajú 300 rokov od narodenia Maximiliána Hella, významného astronóma 18. storočia pochádzajúceho z územia dnešného Slovenska. Aj keď oslavy tohto výročia obmedzila súčasná situácia, pri tejto príležitosti pripravili pracovníci KHaP MH malú pripomienku jeho života a diela:

Viac...

Zachyť tmu - fotosúťaž

Medzinárodné združenie pre tmavú oblohu (International Dark-Sky Association) vyhlásilo súťaž "Capture the dark" (Zachyť tmu). Súťaž je určená všetkým fotografom, ktorí majú zaujímavé snímky súvisiace s problematikou svetelného znečistenia, ochrany nočného životného prostredia.

Neváhajte, uzávierka je 25. mája. Podrobnosti o súťaži sú na stránke IDA: https://www.darksky.org/capturethedark/.

 

Zrodenie planéty Zem 2D - video

Predstavovať, nielen astronomickej verejnosti, Hvězdárnu a planetárium Brno by bolo ako nosenie dreva do lesa... Ich aktivity sú známe, invenčné a inšpirujúce. Keď mi do mailovej schránky prišiel ich ostatný zpravodaj (ak ho nedostávate, stačí sa zaregistrovať) „Již brzy otevřeme! Nevíme ještě kdy přesně, ale už víme jak! Po každé noci přijde den“ bol som ním veľmi milo prekvapený.

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Konjunkcia Venuše s Mesiacom

Oblohe dominuje jasná Venuša, na večernej oblohe neprehliadnuteľným objektom. Začiatkom apríla prechádzala tesne pod Plejádami a tentokrát sa k nej priblížil Mesiac, ktorý bol s ňou v konjunkcii, ich vzájomná vzdialenosť 26. 4. 2020 bola len 6°. Toto fotogenické zoskupenie pekne zdokumentoval Miroslav Grnja v Bratislave. Na oblohe bola slabá vysoká oblačnosť a tak je tam na dlhších expozíciách aj slabá koróna. Jeden z našich priateľov to vtipne okomentoval: „Niektorí na odfotenie korony potrebujú elektrónový mikroskop, ty si to zvládol aj normálnym foťákom“...

Viac...

Okrúhle výročie štartu Hubblovho vesmírneho teleskopu

Už celých tridsať rokov Hubblov vesmírny ďalekohľad (HST) krúži okolo Zeme a slúži astronómom. Je prvým a do dohľadnej budúcnosti aj jediným vesmírnym ďalekohľadom, ktorý pozoruje prevažne vo viditeľnej časti spektra. A hoci podobné rozlíšenie už dosahujú aj väčšie pozemské ďalekohľady s aktívnou optikou, HST je stále nenahraditeľný. Ako začala jeho púť?

Viac...

ZO ŽIVOTA MO: Východ Slnka nad Kľakom alebo astronomické déjà vu

Východ Slnka je fenoménom, ktorého sledovanie nadchne hádam každého, či je to nesmelý romantik, priaznivec ezoterického pohľadu na svet alebo milovník astronómie.  Čakanie naň je tak trochu loveckým zážitkom; najskôr vidíme len slabo osvetlený horizont, spoza ktorého sa zrazu začne vynárať  okraj našej životodarnej hviezdy a čochvíľa je vonku celý kotúč. Ak je vzduch dostatočne priezračný, máme v prvých zlomkoch sekundy šancu zbadať povestný zelený záblesk a v ďalších sekundách môžeme na slnečnom disku vnímať refrakčné javy spôsobené našou vlastnou atmosférou. Je to ako z učebnice fyziky, ale ešte oveľa krajšie.

Viac...

Joomla templates by a4joomla