image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

ZO ŽIVOTA MO - Úplné zatmenie Mesiaca 21. 1. 2019 v Sobotišti

Po letnom zatmení Mesiaca v júli uplynulého roku nastalo v pondelok 21.  januára pravé zimné zatmenie našej prirodzenej obežnice. Je takmer neuveriteľné, že po zamračených dňoch a nociach sa príroda rozhodla ukázať nám toto nádherné predstavenie bez rušivých vplyvov.

Viac...

2 % pre astronómiu v roku 2019

Slovenský zväz astronómov (SZA) asi už väčšine predstavovať nie je potrebné. Jeho poslaním je spájať ľudí, astronómov amatérov, ale i profesionálov na Slovensku, teda všetkých,  ktorým učarovala krása nočnej oblohy. Na to, aby si mohli navzájom pomáhať, zdieľať skúsenosti, stretávať sa a vymieňať vedomosti z rôznych oblastí astronómie, zväz organizuje alebo spolupracuje pri  mnohých odborných prednáškach a seminároch. No stredobodom jeho záujmu je i verejnosť, pre ktorú usporadúva mnoho podujatí i pozorovaní oblohy.

Viac...

Z. Bardon – ESO Photo Ambassador

V Kozmose 6/2018 je reportáž Expedícia La Palma – Perzeidy 2018. Cesta na letisko v Prahe však viedla z Rimavskej Soboty cez Rasošky a Zdenka Bardona. Už vtedy, v auguste, mi Zdenek s tajuplným úsmevom ukázal list z ESO (European Southern Observatory - the European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere), kde ho žiadali o súhlas s vymenovaním za oficiálneho fotoambasadora.

Viac...

Za prof. Karlom Kudelom

Prof. Ing. Karel Kudela, DrSc. (5. 9. 1946  Ostrava – 20. 1. 2019 Košice) bol významnou osobnosťou nielen slovenského, ale aj svetového kozmického výskumu. Posledná rozlúčka s týmto vzácnym človekom bola 25. 1. v kaplnke cintorína sv. Rozálie v Košiciach. Prof. Kudela bol jedným zo zakladateľov vedeckého smeru kozmická fyzika u nás.

Viac...

TLAČOVÁ SPRÁVA 01/2019 - Úplné zatmenie Mesiaca 21. januára 2019

V pondelok, 21. januára, v skorých ranných hodinách budeme svedkami jedného z najkrajších astronomických úkazov – úplného zatmenia Mesiaca. Uvidíme ho takmer v celom priebehu, okrem konca čiastočného zatmenia, ktoré nastáva už počas dňa pod obzorom. Zvýhodnení teda budú pozorovatelia na západe nášho územia.

Viac...

Joomla templates by a4joomla