image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

1. apríl – pobavte sa!

Číňania potvrdili: Američania na Mesiaci neboli!

Čínsky lunárny rover nenašiel stopy pristátia Američanov na Mesiaci. Čínsky kozmický aparát Čchang-e 4 bol prvou družicou, ktorá uskutočnila mäkké pristátie na odvrátenej strane Mesiaca. V súčasnej dobe Čchang-e 4 študuje minerálne zloženie a štruktúru mesačného povrchu v súlade s letovým programom a vykonáva nízkofrekvenčné rádioastronomické pozorovania.

Vďaka prístupu k neurónovým sieťam a moderným telekomunikáciám sme sa zoznámili s detailami uzatvorenej korešpondencie medzi Pekingským centrom pre riadenie letov v kozmickom priestore a vesmírnym strediskom J. F. Kennedyho, týkajúce sa uskutočnenia mesačnej expedície, napísal s veľkou rozkošou portál antifashist.com. Iste si to čitateľ s pobavením vychutná...

Viac...

Pocta Ladislavovi Košinárovi

6. februára 2019 sme si pripomenuli nedožité 90. výročie narodenia nestora amatérskej astronómie na Záhorí, čestného člena SZA a SAS pri SAV Mgr. Ladislava Košinára. Spomienkové podujatia k nedožitému jubileu nášho učiteľa a inšpirátora sme sa rozhodli zorganizovať v sobotu 23. marca 2019 v spolupráci s Obcou Sobotište, Osvetovým strediskom v SeniciTrnavským samosprávnym krajom.

Viac...

Hodina Zeme 2019

V sobotu 30. marca sa Slovensko po desiaty raz zapojí do najväčšej svetovej kampane na ochranu planéty. Presne o 20:30 na hodinu zhasnú svetlá významných svetových metropol vrátane Slovenska. Symbolickým aktom podporia myšlienku akútnej potreby chrániť prírodné zdroje našej planéty.

Pridajte sa aj vy, staňte sa aj vy tohto roku súčasťou Hodiny Zeme!

Viac...

Európske solárne dni 2019 – zapojte sa!

Európske solárne dni (ESD) sú najväčšou osvetovou kampaňou zameranou na využívanie solárnej energie v Európe, ktorá v posledných ročníkoch dokázala osloviť stovky tisíc ľudí vo viac ako 20-tich štátoch.

Na Slovensku ESD už od roku 2010 organizuje Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje, n. o. (Slovak Renewable Energy Agency – SK REA) a jedným z jej partnerov je aj Slovenský zväz astronómov.

Viac...

Pozvánka na Deň hvezdární a planetárií 2019

Okolo termínu jarnej rovnodennosti je zvykom pripomínať si význam odbornej aj popularizačnej činnosti v astronómii formou dňa otvorených dverí v astronomických zariadeniach. Iniciatíva začala v roku 1991 v talianskej Brescii ako Deň planetárií a odvtedy sa k talianskym astronómom pridali planetáriá z celej Európy, Slovensko nevynímajúc.

Viac...

ZO ŽIVOTA MO - Úplné zatmenie Mesiaca 21. 1. 2019 v Sobotišti

Po letnom zatmení Mesiaca v júli uplynulého roku nastalo v pondelok 21.  januára pravé zimné zatmenie našej prirodzenej obežnice. Je takmer neuveriteľné, že po zamračených dňoch a nociach sa príroda rozhodla ukázať nám toto nádherné predstavenie bez rušivých vplyvov.

Viac...

Joomla templates by a4joomla