image001.jpgimage002.jpgimage003.jpgimage004.jpgimage005.jpg

Fotosúťaž "Svieťme si..." - uzávierka sa blíži

9. ročník medzinárodnej fotosúťaže "Svieťme si na cestu...nie na hviezdy" má uzávierku 31. októbra 2019.  Svetelné znečistenie je vážnym problémom modernej civilizácie a tak cieľom fotosúťaže je na tento problém upozorniť.

Na ocenených v troch kategóriách (Ako rozhodne nesvietiť, Správne svetlo, Variácie na tému svetlo a tma) čakajú zaujímavé ceny. Z fotosúťaže je priebežne aktualizovaná fotovýstava. Organizátori si vážia všetkých, ktorí aj takýmto spôsobom preukážu svoj vzťah k zachovaniu nočného životného prostredia. Svetelné znečistenie nie je problémom len pre astronómov.

Podmienky fotosúťaže sú TU.  Tešíme sa na vaše práce!

Astronomické Slovensko a 18. riadny zjazd SAS pri SAV

Konferencia Astronomické Slovensko sa konala v dňoch 25. – 27. 9. 2019 v Učebno-výcvikovom stredisku Univerzity P. J. Šafárika v Danišovciach neďaleko Spišskej Novej Vsi.  Jej hlavnými organizátormi boli Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied (SAS pri SAV), Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbamove a medzi partnermi aj náš Slovenský zväz astronómov.

Viac...

Pozvánka na SLOVENSKÚ AMATÉRSKU OBLOHU 2019

Slovenský zväz astronómov opäť pripravil pre všetkých amatérskych astronómov a pre každého komu je blízke pozorovanie nočnej oblohy, víkendové stretnutie zamerané na podporu a skvalitnenie pozorovania oblohy v amatérskych podmienkach pod názvom SLOVENSKÁ AMATÉRSKA OBLOHA 2019. Uskutoční sa 25. až 27. októbra 2019 v pozorovateľsky prajnom prostredí podhoria Poľany v penzióne Kerametal v Látkach (časť Mláky). Viac informácií o stretnutí, jeho programovej náplni a taktiež možnosť prihlásiť sa nájdete na stránkach podujatia.

Tešíme sa na vašu účasť

Meno pre slovenskú exoplanétu – hlasujte!

Do konca augusta bolo možné podávať návrhy na pomenovanie slovenskej exoplanéty a jej materskej hviezdy. Do súťaže bola zaslaných takmer 540 návrhov a tento úctyhodný počet prekvapil aj organizátorov.

Národný organizačný výbor vybral 12 dvojíc mien (hviezda + planéta), ktorých spája spoločné téma a o ktorých môže verejnosť hlasovať až do 31. októbra 2019. Viac podrobností je v príspevku Meno pre slovenskú exoplanétu, kde je aj hlasovací formulár.

Viac...

Seminár pre učiteľov

Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici v rámci projektu Vesmír je náš domov organizuje v dňoch 18. – 19. októbra 2019 seminár pre učiteľov základných a stredných škôl.

Pre účastníkov sú pripravené zaujímavé prednášky a v prípade priaznivého počasia aj pozorovanie. Všetky náklady, okrem cestovného, hradia organizátori.

Viac podrobností a prihláška je na stránke AsÚ SAV.

Slovenská exoplanéta - na návrhy je už len týždeň!

Jasné letné večery, ktoré teraz neruší svit Mesiaca sú priam stvorené na pozorovanie nočnej oblohy. Nad juhozápadom pozornosť upúta jasný Jupiter a východnejšie o niečo slabší Saturn. Vysoko nad obzorom je striebristá Mliečna cesta a takmer v nadhlavníku jasná hviezda Vega zo súhvezdia Lýra. Len niekoľko stupňov od nej je však aj hviezda HAT-P-5, ktorá na svoje pomenovanie ešte len čaká. A bude to pomenovanie súvisiace so Slovenskom!

Viac...

Joomla templates by a4joomla